Blog

Zasada Pareto – skup się na 20 % ważnych spraw, a uzyskasz 80 % rezultatów!

Zasada Pareto – co to oznacza w praktyce?

Zasada Pareto nazywaną też zasadą 20/80 ma szerokie zastosowanie w ekonomii i zarządzaniu. Mianowicie mówi ona o tym, że 80 % przychodów przedsiębiorstwa generowanych jest przez ok 20 % jego klientów, lub 20 % czasu poświęconego pracy generuje 80 % efektów tej pracy.

Zasada Pareto jest jedną z metod ustalania priorytetów. W wielu książkach i publikacjach podkreślana jest stale zasada skupiania się na rzeczach ważnych i nie rozpraszania swojej uwagi na rzeczy nie istotne. Zasada mniej ale lepiej pokazuje nam ile tak naprawdę możemy zyskać skupiając się na tym, co ważne. W ciągu 20 % czasu zużytego na działanie możemy osiągnąć 80 % wyników. Należy zatem zaczynać od realizacji zadań, które są ważne dla nas. Skupić uwagę na tym, co jest istotne a odrzucić to, co jest zbędne.

 • 20 % naszej pracy skoncentrowanej na sprzedaży daje 80 % wartości sprzedaży
 • 20 % klientów przynosi nam 80 % wartości sprzedaży
 • 20 % kierowców powoduje 80 % wypadków
 • 20 % ubrań nosimy przez 80 % czasu
 • 20 % słownictwa wystarczy, by móc czytać 80 % tekstów w danym języku
 • 80 % problemów jest generowanych przez 20 % przyczyn
 • 20 % zadań generuje 80 % naszego czasu

Często zastanawiamy się, co tak naprawdę jest dla nas ważne? Warto zadać sobie pytanie – gdybym miał robić tylko jedną rzecz, co by to było? Które z moich 20 % kluczowych działań przybliża mnie do celu? Jak je wykonuje? Może powinienem się na nich bardziej skupić i być mistrzem w tych działaniach?

A gdyby tak odwrócić zasadę i zadać sobie pytanie, które z 20 % moich działań i zachowań odwodzi mnie od osiągnięcia celu i generuje 80 % strat? Może mogę ich zaprzestać a może delegować?

Jak stosować Zasadę Pareto, by być bardziej produktywnym?

 1. wyróżnij najważniejsze obszary działania
 2. przypisz do nich obowiązki
 3. wybierz zadania priorytetowe
 4. ustal kolejność zadań i określ ile czasu Tobie zajmie ich wykonanie
 5. zajmij się 20 % najważniejszych zadań

Zasada Pareto w relacjach i życiu osobistym jest również stosowana, mając mnóstwo znajomych utrzymujemy kontakt tylko z nielicznymi. Często zadajemy sobie pytanie, z kim chcemy spędzać czas wolny? To samo odnosi się do naszego hobby i ilości czasu, które na nie poświęcamy. Jeżeli chcemy nauczyć się nowej czynności, by ją opanować wystarczy poświęcić na nią 20 % czasu. Jeżeli jednak chcemy być mistrzami w danej dziedzinie to doskonalenie tej umiejętności z pewnością zajmie nam więcej czasu.

Zasada Pareto pomaga nam utrzymać life-work-balance. Nie musimy być mistrzami świata w każdej dziedzinie, powinniśmy jednak mądrze ukierunkować nasze działania i robić to, co najbardziej pomoże podnieść nasze kwalifikacje.

Ciekawostka: Zasada Pareto nie została w rzeczywistości sformułowana przez człowieka nazwiskiem Pareto, a teoretyka zarządzania nazwiskiem Juran. Jednak jako że Juran w swoich pracach powoływał się na prace Vilfreda Pareto, zdecydował się on nazwać zasadę ’20/80′ jego nazwiskiem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *