Blog

12 zasad wydobywania z ludzi tego, co najlepsze!

  1. Od ludzi zawsze oczekuj tego, co najlepsze
  2. Zauważaj potrzeby drugiego człowieka
  3. Stwórz środowisko, w którym niepowodowanie nie oznacza przegranej a wręcz przeciwnie do krok do rozwoju (analiza i wyciągnięcie wniosków)
  4. Jeżeli ktoś zdąża tam, gdzie Ty – dołącz do niego, a jeżeli ktoś chce Tobie towarzyszyć zaproś go do tego
  5. Okazuj zaufanie i chwal osiągnięcia innych
  6. Nagradzaj współpracę
  7. Utrzymuj motywację na wysokim poziomie i motywuj innych
  8. Rozwijaj się i wspieraj innych w rozwoju
  9. Daj ludziom swobodę działania
  10. NIE OCENIAJ
  11. Dbaj o dobrą KOMUNIKACJĘ z innymi
  12. SŁUCHAJ INNYCH AKTYWNIE

Zmotywowana i dowartościowana osoba da z siebie wiele! Wystarczy zauważyć drugiego człowieka i docenić jego aktywność. W świecie, kiedy jesteśmy mocno skoncentrowani na własnym JA, gdzie media społecznościowe ułatwiają nam kreowanie kultury selfie, zobaczenie drugiego człowieka i jego potrzeb graniczy z cudem. Coraz częściej jesteśmy samowystarczalni i wręcz wrogo nastawiani do innych osób. Prawdą jest, że aby zmotywować innych i wydobyć z nich to, co najlepsze sami powinniśmy być zmotywowani i dobrzy.

Zastanów się jakie jest Twoje idealne środowisko? I stwórz takie też dla innych. Chcesz, żeby Ciebie akceptowano takim, jakim jesteś – akceptuj też innych. Chcesz, żeby nie oceniano Twojej osoby, gdyż nie raz przekonałeś się, że wydana opinia o Tobie jest krzywdząca – nie oceniaj innych. Uważasz, że jesteś super, zauważasz u siebie zalety – dostrzegaj pozytywne cechy u innych osób. Oczekuj od ludzi tego, co w nich najlepsze. Możesz teraz powiedzieć, a co jeżeli ktoś zrobi mi krzywdę? Przebacz. Sam nie krzywdź innych. Zadaj sobie pytanie – czy chciałbym być skrzywdzony? Masz wybór jakim człowiekiem chcesz być dla innych i jak chcesz traktować innych. Stwórz takie środowisko wokół siebie, w jakim chciałbyś żyć.

Zauważaj potrzeby drugiego człowieka. Masz swoje potrzeby i ich się domagasz. Starasz się zaspokajać swoje potrzeby. A inni ludzie? Też posiadają potrzeby. Maslow nawet stworzył piramidę potrzeb. Kiedy potrzeba nie jest zaspokojona pojawia się stan napięcia wymagający rozładowania. W życiu każdego człowieka potrzeby odgrywają ogromną rolę, dynamizują nasze działanie. Ważne, żeby obserwować osoby wokoło, dostrzegać ich potrzeby, pytać, rozumieć, zauważać.

Niepowodzenia w naszym życiu powinny być motorem do działania. “Znowu w życiu mi nie wyszło… zbyt późno jest, by zaczynać wszystko znów ” śpiewał Cugowski. A gdyby tak postawić pytanie – co to niepowodzenie chce mi powiedzieć? Przeanalizować sytuację i działać inaczej? A może problemy przekuć na wyzwania? Stawić im czoła i działać? Często potrzeba, by ktoś podał nam rękę nawet wtedy, kiedy nie chcemy jej trzymać niech ona pozostanie wyciągnięta. Wyciągnij też rękę i otwórz ramiona, by pomóc innym. Podążaj za tymi, którzy wskazują Ci drogę, naśladuj ich i pytaj jak dotarli do celu. Wskazówki są cenne, pomocne i chłoń je z całych sił. Zauważ też tych, którzy są o krok za Tobą. Pokaż im, jak Ty się znalazłeś w tym miejscu, w którym jesteś. Bądź drogowskazem, dobro zawsze wraca.

Ufaj ludziom i wierz, że będą Tobie doradzać dobrze nie myśląc tylko o sobie. Poza prawem i wspólnymi celami zaufanie jest jednym z podstawowych więzów w społeczeństwie. Zaufanie powstaje w toku interakcji ludzi, ufać też trzeba sobie. Dając szansę innym, obdarowując ich zaufaniem dajemy sobie szansę zbliżenia się do drugiej osoby. Słowo zaufanie jest związane ze słowem ufność. Bez zaufania nie da się żyć. Brak zaufania izoluje nas od ludzi i świata, pozbawia nas kontaktów społecznych tych głębokich. Szczęście jest możliwe w tym wrogim świecie, jeżeli przestaniemy patrzeć na innych ludzi jak na zło i doszukiwać się manipulacji. Ufanie ludziom nie uchroni nas przed zawiedzeniem, zdradą i rozczarowaniem. Ale czy to powód, żeby nikomu nie ufać?

Lubimy, kiedy nas chwalą, chwalmy też innych. Nie chodzi o przechwalanie się. Pracodawcy często boją się chwalić pracowników “bo ten od razu przyleci po podwyżkę”. Natomiast pracownicy mówią, że kierownicy nie zauważają ich zaangażowania “nawet dziękuję nie usłyszę, to po co mam się aż tak starać?”. Mądra pochwała jest wzmocnieniem pozytywnym, dodaje energii, motywuje do pracy i działania. Tak samo w relacjach prywatnych, rodzinnych. Badania McKinsey (globalnej firmy doradztwa strategicznego i operacyjnego), przeprowadzone w czerwcu 2009 roku na próbie 1047 dyrektorów, menedżerów i pracowników z całego świata wykazały, że zwłaszcza dwa motywatory pozafinansowe możemy wyraźnie powiązać z docenianiem: „Pochwała ze strony bezpośredniego przełożonego oraz zainteresowanie, uwaga poświęcona przez lidera”.  Chwal publicznie lub w cztery oczy, zawsze szczerze opisując dane zachwianie, które na pochwałę zasługuje (nie oceniaj). Lepiej powiedzieć: doceniam Twój wkład w przygotowanie tego tego raportu (konkretny opis zachowania) niż jesteś zaangażowanym pracownikiem (czyli jakim?). Łazienka aż błyszczy, tak ją posprzątałeś, jestem bardzo zadowolona (znów konkret) niż jesteś dobrym sprzątającym. I od razu pojawia się uśmiech 🙂

Potrzeba przynależności to jedna z głównych potrzeb człowieka. Każdy chce należeć do jakiejś grupy, gdzie będzie akceptowany i wspierany. To właśnie mądry system nagradzania współpracy daje nam sukces i kopa do działania. Praca nad wspólnym projektem, podział ról i dążenie do jednego celu z jasnymi wytycznymi jest podstawą dobrej współpracy. Każdy z nas jest inny i wspólnie tworzymy całość, potrzebujemy siebie nawzajem. Sandra Swinney powiedziała kiedyś: “Zadziwiające ile ludzie potrafią zrobić, gdy nie przejmują się, komu przypisze się zasługę”

Swoboda działania jest potrzeba każdemu. Każdy z nas jest inny. Jeden woli pracować rano, drugi po południu. Jeden jest efektywny po treningu, drugi po wieczornym spacerze. Jedna osoba potrzebuje wskazówek, jak coś zrobić inna aż rwie się do tego, żeby samemu, po swojemu wykonać jakąś czynność. Dostrzegaj te różnice u ludzi, angażuj ich i daj im swobodę działania. Rozwiną swoje skrzydła, gdy poczują wsparcie i akceptację z Twojej strony.

Dobra komunikacja to podstawa sukcesu. Zadbaj o najlepszą komunikację z ludźmi, szanuj ich zdanie nawet, jeżeli będzie inne niż Twoje. Akceptuj postawę asertywną, bądź pełen szacunku i zrozumienia. Wiedz o tym, że nie zawsze masz rację. Inni też oczywiście mogą się mylić. Ważne jest jak dojdziecie do porozumienia i czy chcecie takowe osiągnąć. Jeżeli jedna osoba chce się dogadać a druga nie i myśli tylko o tym, jak zniszczyć człowieka to zbyt wiele zrobić nie można. Jedyne, co przychodzi w tym momencie do głowy to zmiana środowiska na przyjazne, pełne akceptacji, zrozumienia, motywacji.

Aktywne słuchanie innych jest częścią komunikacji. Osoba wysłuchana nabiera do nas zaufania, otwiera się przed nami. Zaangażowanie podczas komunikacji z drugim człowiekiem daje naprawdę dużą satysfakcję obu stronom i mnóstwo korzyści. Dialogi pełne zaangażowania są ciekawe i pozwalają nam poznać rozmówcę, jego świat, lepiej go zrozumieć i wydobyć z niego, co najlepsze. Komunikacja pełna zrozumienia i szacunku otwiera nam drogę do takiego traktowania innych ludzi.

Łatwo nam oceniać innych. Nie zastanawiając się nad tym, co taka ocena może wyrządzić drugiemu człowiekowi. Sami nie lubimy, gdy ktoś nas ocenia. Często nie zgadzamy się z oceną, którą ktoś wydał. Mówimy, że jest niesprawiedliwa, że brakło nam szczęścia, albo los nam nie sprzyjał. A co z drugim człowiekiem? Pomyśl, kim jesteś, żeby oceniać innych? Kto dał Tobie to prawo? Nie jesteś tą osobą, którą oceniasz. Nie wiesz jakie motywy doprowadziły do tego, że jej zachowanie jest właśnie takie. Lepiej opisz to zachowanie i emocje, które Tobie towarzyszą i poczekaj na odpowiedź rozmówcy, bez wydawania opinii. Np. Widzę, że od godziny siedzisz przed komputerem, kiedy ja sprzątam i potrzebuję pomocy, wyprowadza mnie to z równowagi. (Zamiast jesteś leniem i gapisz się tylko w kompa). Bez oceny, same fakty. Wtedy rozmówca będzie mógł powiedzieć, dlaczego tak się zachowuje. Może dowiemy się, że pracuje nad projektem, pisze ważnego maila i nam pomoże ale jak skończy. Pamiętaj o tym, żeby dostrzegać w innych to, co najlepsze. I nie oceniaj.

Wydobywanie z ludzi tego, co najlepsze jest fajne, po prostu. Lubisz, jak wyjdzie Ci danie w kuchni, zrobisz pyszny deser, uda Ci się coś stworzyć dobrego. Więc do dzieła, kreuj, twórz i wydobywaj to, co najlepsze, by świat wokół stawał się coraz lepszy!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *