szczescie
Blog

SZCZĘŚCIE

szczescie

Wielu ludzi traci swoją szansę na osiągnięcie szczęścia – nie dlatego, że nigdy go nie znaleźli ale dlatego, że NIE ZATRZYMALI SIĘ, by się nim cieszyć. /William Feather/

Co to jest szczęście?

Każdy ma swoją definicję szczęścia. Dla jednych szczęście jest zaklęte w przedmiotach, pieniądzach, rzeczach. Dla innych to zdrowie, dobre relacje rodzinne i przyjacielskie, splot pozytywnych wydarzeń. Inni mówią, że korzystny bilans pozytywnych doświadczeń życiowych daje im szczęście.

Arystoteles mówił, że szczęście to działanie zgodne z naturą. Ptak jest szczęśliwy, gdy lata, ryba, gdy pływa, a człowiek, gdy jest najedzony ( w uproszczeniu). Według chrześcijaństwa – szczęście to życie zgodnie z wolą Boga, Islam mówi, że szczęście jest możliwe żyjąc według nauki Allacha. Buddyści natomiast twierdzą, że nie jest możliwe osiągnięcie szczęścia poprzez zaspokajanie swoich potrzeb i pragnień, bo to jest nieosiągalne. Tylko wyzbycie się owych pragnień może nas uszczęśliwić (Stan Nirvany).

A czym dla Ciebie jest szczęście?

Moja definicja szczęścia jest prosta. To zatrzymać się, zauważyć szczęście i nauczyć się DOŚWIADCZAĆ szczęścia. Tu i teraz. Nie odkładać tego do emerytury, weekendu, aż skończę dodatkowy kurs, zdobędę kolejną górę, kupię sobie kolejny ciuch, schudnę i tak dalej…

Szczęśliwi ludzie znajdują szczęście w wielu aspektach codziennego życia: czytaniu, pisaniu, piciu kawy, rozmowach z innymi, przytulaniu, spokoju, hobby, miłości…

4 komponenty szczęścia

Odkryłam cztery komponenty szczęścia, które opisują w swojej książce Marilyn Atkinson i Rae T. Chois (Wewnętrzna dynamika Coachingu). Zgadzam się z nimi, są takie moje, głębokie i pełne. Przerobiłam je po swojemu, w takiej wersji wydają mi się bardziej moje. Może i Ty czytelniku odnajdziesz w nich swoją definicję szczęścia.

  1. Poczucie sensu życia – co to oznacza? Mam cel w życiu, cel związany z istnieniem na tej planecie, wyższy cel, misję (nie tylko płacenie rachunków, podróżowanie, pracowanie). Co jest dla Ciebie sensem życia? Co możesz dać światu, dzięki temu, że jesteś na tej planecie? Co większego się może wydarzyć dzięki Tobie? Jakim przodkiem chcesz być? Co po sobie zostawić?
  2. Wdzięczność. To bardzo ważny komponent szczęścia. Kiedy ostatni raz zastawiałeś się, za co jesteś wdzięczny/wdzięczna? Proponuję Ci wykonać pewne ćwiczenie – weź kartkę i zapisz na niej wszystko, za co jesteś wdzięczny. Masz na to tyle czasu ile potrzebujesz. … Popatrz na listę wdzięczności, chcesz coś jeszcze dopisać? … ??? A teraz wyobraź sobie, że jutro znika wszystko, co nie jest zawarte na tej liście, zostaje tylko to, za co jesteś wdzięczny. Jak teraz postrzegasz swoją wdzięczność? Chcesz coś dopisać do listy? Jestem ciekawa jakie masz wnioski płynące z tego ćwiczenia.
  3. Zadowolenie. Tu zatrzymamy się chwilę. Zastanów się czym się rożni zadowolenie od zaspokojenia? To właśnie zadowolenie jest składową szczęścia. Zadowolenie z siebie, innych ludzi, świata, tego co mam. Nie zawsze zaspokojenie da Ci zadowolenie, ale zawsze zadowolenie daje zaspokojenie.
  4. Działanie na rzecz innych ludzi. Nie koniecznie mówię tutaj o robieniu czegoś spektakularnego, bo czasem pomaganie jest obłudne i nieszczere. Mam na myśli jak Ty swoim zachowaniem wpływasz na innych? Czy przy Tobie ludzie czują się dobrze? Jak się czuje rodzina, dzieci, znajomi, sąsiedzi w Twoim towarzystwie? Jak Pani w sklepie? Może podwładny lub kolega w pracy? Warto się nad tym pochylić i zastanowić.

Może masz swój komponent szczęścia, który chciałbyś tutaj dopisać?

Zachęcam Cię do tego.

Jeżeli szukasz swojego szczęścia z chęcią potowarzyszę Ci w tej drodze.

Umów się na sesję coachingową, by odnaleźć drogę wiodącą do szczęścia.

Zapraszam do kontaktu anka.styrna@gmail.com

Zapraszam do posłuchania krótkiego “mini podcastu” na temat szczęścia, który nagrałam.

https://www.youtube.com/watch?v=GvsJJh2-rdc&t=38s

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *